Masz już pomysł na założenie firmy, jednak wciąż stresują Cię procedury, dlatego zwlekasz z założeniem działalności? Szkoda, bo ucieka czas, w którym mógłbyś już zarabiać. Ale nie martw się, przychodzimy z pomocą i opisujemy krok po kroku co musisz zrobić, aby założyć firmę.
Brzmi skomplikowanie? Nie martw się, wcale nie jest. Musisz się po prostu zastanowić jaka forma działalności będzie najbardziej pasowała do tego czym będzie się zajmowała Twoja firma.
Może to być:
W kolejnym kroku należy wybrać formę opodatkowania odpowiednią dla wybranej formy działalności. Wybierać możemy pomiędzy:
PIT-em, czyli podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tą formą rozliczają się osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne oraz spółki osobowe (jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna),
CIT-em, czyli podatkiem dochodowym od osób prawnych, tą formą rozliczają się osoby prawne oraz niektóre jednostki niemające osobowości prawnej,
RPE-em, czyli ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
kartą podatkową, dedykowaną osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólników spółki cywilnej.
Przyszły przedsiębiorca musi określić rodzaj działalności gospodarczej jaką zamierza prowadzić. Musisz sklasyfikować swój rodzaj działalności zgodnie z kodami PKD, czyli kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej, która jest zbiorem rodzajów działalności społeczno-gospodarczej, które występują w gospodarce narodowej. PKD wprowadzono do stosowania w statystyce, ewidencji, dokumentacji, rachunkowości oraz urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Potrzebujesz mieć także kod do klasyfikacji podmiotów gospodarczych dla potrzeb rejestru jednostek gospodarki narodowej zgodnie z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej.
Prowadząc firmę będziesz potrzebować osoby, która pomoże Ci prowadzić księgowość. Przynajmniej w początkowej fazie prowadzenia działalności księgi rachunkowe mogą być dla Ciebie czarną magią. Obecnie wiele biur księgowych działa on-line.
Jeśli dokonałeś już powyższych wyborów, zarejestruj firmę. To bardzo proste. Musisz to jednak zrobić stosownie do formy działalności jaką wybrałeś. Jeśli jest to działalność jednoosobowa będzie to bardzo proste, co opisaliśmy już w punkcie pierwszym.
Tu chyba nie musimy wiele tłumaczyć. Wejdź na stronę internetową banku lub najlepiej poświęć pół godziny i udaj się do najbliższej placówki bankowej.
I już. Proste? Proste! Nie wahaj się i popełnij tych 7 kroków w drodze do własnej działalności. A potem pracuj i czekaj na efekty!